Jak przebiega pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta obejmuje:
- wywiad żywieniowy z omówieniem wyników badań i zapisu dzienniczka, historii dietetycznej i choroby oraz preferencji żywieniowych;
- analizę składu ciała wraz z dokładnym omówieniem wyników;
- edukację według potrzeb danej osoby.
- ustalenie celów dietoterapii, planu działania, budowanie procesu.
Jak przygotować się na wizytę?
Co przygotować na 1 wizytę?
- Wyniki badań (co najmniej morfologia, glukoza, profil lipidowy, sód i potas, TSH, badanie ogólne moczu – badania nie starsze niż rok oraz inne badania związane z występującymi chorobami).
- Historię choroby (warto zanotować sobie dolegliwości, jednostki chorobowe z którymi się zmagamy, w kierunku których była wykonywana diagnostyka itd.).
- Lista przyjmowanych leków i suplementów diety (cała nazwa i/lub co zawiera dany preparat, dawka).
- Zapis 2-3 dni dzienniczka żywieniowego (o której jem? Co jem? Ile jem?) – to bardzo ważne- dzienniczek do pobrania.
Co dalej?
- Po wizycie w przeciągu 7 dni pacjent otrzymuje zalecenia szczegółowe z inspiracjami i materiałem dostosowanym do potrzeb omawianych na wizycie, materiały w formie pdf wysyłane elektronicznie lub do odbioru w gabinecie, jak również możliwość przeglądania tych treści w aplikacji mobilnej.
- Jadłospis/ program żywieniowy za dodatkowym kosztem, omówiony na wizycie, dostosowany indywidualnie do danej osoby, przekazywany w ten sam sposób co zalecenia, z możliwością stosowania przy użyciu aplikacji mobilnej. Uwzględnia oczywiście produkty nielubiane i te uwielbiane, dostosowany jest do rytmu dnia i stylu życia, treningów, możliwości kulinarnych itd. Jadłospis nie jest warunkiem koniecznym, jest wprowadzany w zależności od potrzeb i może zostać wprowadzony w każdy momencie współpracy.
- Aplikacja mobilna pozwala na bardzo elastyczną zmianę nawyków żywieniowych, istnieje kilka sposobów współpracy, np. poprzez stosowanie ściśle ustawionego jadłospisu lub komponowaniu samodzielnego menu wybierając z potraw przygotowanych indywidualnie dla danej osoby, tak aby realizować zamierzony cel. Aplikacja oferuje tak przydatne narzędzia jak interaktywna lista zakupów, czat, gdzie będzie można w jednym miejscu nie tylko korzystać z przepisów, ale i mieć kontakt z dietetykiem. Również wszystkie naniesione zmiany i dodatkowe zalecenia są w niej widoczne.
Jak może przebiegać współpraca?
- Model współpracy jest dobierany indywidualnie podczas pierwszej wizyty tak aby sukcesywnie osiągać zamierzony cel, co nie musi wiązać się z jadłospisem, częstotliwość wizyt kontrolnych również jest dobierana.
- W przypadku osób z cukrzycą, w tym kobiet z cukrzycą ciążową zazwyczaj stosowany jest autorski program SŁODKI BRZUSZEK, który umożliwia pacjentowi w krótkim czasie znormalizować poziom glikemii. Więcej informacji na ten temat można uzyskać kontaktując się bezpośrednio.
- W przypadku dzieci nigdy nie jest stosowany ścisły jadłospis, współpraca wiąże się z dużym naciskiem na edukacje zarówno dziecka jak i rodzica, udostępniając rodzicowi odpowiednie narzędzia, wskazówki i inspiracje do stosowania w planowaniu żywienia.
Analiza składu ciała
Analiza składu ciała metodą bioimpedencji (BIA) jest badaniem nieinwazyjnym, gdzie przy wykorzystaniu oporu elektrycznego tkanek naszego organizmu określona zostaje zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, wody itd.
Kilka cennych rad, o których warto pomyśleć przed wizytą, gdy ma być wykonana analiza składu ciała:
- Najdokładniejsze wyniki otrzymamy przy badaniu na czczo, ale bardzo często nie jest to możliwe ze względu na chociażby godzinę wizyty, obowiązki życia codziennego. Warto zachować odstęp 2-3 godzin od posiłku do badania (ostatnia porcja wody/płynów do picia najpóźniej do godziny przed badaniem), dobrze jest powtarzać kolejne kontrole mniej więcej o podobnej porze dnia, pomocne też będzie skorzystanie z toalety przed badaniem, jeśli jest taka potrzeba.
- Podczas badania należy stanąć na analizatorze bosymi stopami. Gdy naskórek na stopach jest twardy, zrogowaciały lub nadmiernie łuszczący się może to mieć wpływ na przeprowadzone badanie, dlatego że będzie to utrudniać przepływ prądu. Warto zatem zadbać o stopy przed wizytą, wykonać chociażby peeling, ale też niewskazane jest kremowanie stóp przed samym badaniem. Jeśli mamy zimne/zmarznięte stopy dobrze jest je rozgrzać przed wejściem na wagę. Równie ważna jest sucha skóra – zadbanie o przewiewne obuwie w drodze na wizytę ma tutaj znaczenie zwłaszcza latem.
- Pamiętajmy, że trening czy pobyt w saunie będzie miał wpływ na wyniki analizy składu ciała, zarówno w jednym jak i drugim przypadku zachowaj odstęp 24 godzin przed analizą, w dzień wizyty zrób sobie wolne od treningu i sauny.
- Do badania bardzo dobrze jest się rozebrać, stanąć na wadze w samej bieliźnie, bez biżuterii (również bez aparatu słuchowego). Jeśli ta sytuacja jest dla Ciebie bardzo niekomfortowa porozmawiaj o tym na wizycie, dlatego, że równie ważne jest podejście do badania ze spokojem, w niespiętej pozycji, z zachowaniem spokojnego oddechu i wyprostowanej sylwetki ciała.
- W przypadku kobiet znaczenie często ma moment cyklu, w którym znajduje się pacjentka. Panie, które zauważają u siebie obrzęki związane z menstruacją, różną fazą cyklu zaleca się, aby wykonać analizę w czasie, gdy tych obrzęków nie ma, co często pacjentka potrafi określić na podstawie obserwacji swojego organizmu. Tak samo ma się sytuacja u pacjentów, gdzie na wskutek różnych schorzeń mamy odczynienia z obrzękami.
- Przeciwskazaniami do wykonania analizy składu ciała są:
- ciąża;
- padaczka;
- metalowe implanty tj.: rozrusznik serca, stenty, metalowe szwy w sercu, endoprotezy z metalowymi elementami;
- wszczepione urządzenie elektroniczne.